Jak w naturalny sposób zadbać o piękno i zdrowie nóg?

Jak w naturalny sposób zadbać o piękno i zdrowie nóg?

Jak w naturalny sposób zadbać o piękno i zdrowie nóg?

Zdrowe nogi przyczyniają się do dobrego samopoczucia, z kolei jakikolwiek dyskomfort z nimi związany może być nieprzyjemnie dokuczliwy. Dochodzi także kwestia estetyczna – nikt nie czuje się pewnie, kiedy na nogach pojawiają się pajączki czy żylaki. Sprawdzimy, jak w przystępny i prosty sposób można zadbać o zdrowie nóg.

Jakie są najczęstsze problemy z nogami?

Ból, uczucie ciężkości, skurcze, obrzęki, żylaki, pajączki – to o nich mówi się najczęściej w kontekście dyskomfortów związanych z nogami. I niestety – każdy choć raz zmagał się z którymś z problemów, niezależnie od stanu zdrowia.
Po całym dniu stania w miejscu, intensywnym wysiłku fizycznym, będąc otyłym lub w ciąży, nosząc źle dopasowane obuwie lub też chodząc z niedoleczonym urazem, nie ma sposobu na to, by uniknąć bólu w nogach. Zazwyczaj nie wzbudza on niepokoju, zwykło się przyjmować, że czasami nogi po prostu bolą.

Większą uwagę zwraca się na problemy żylne, ponieważ są one poważniejsze, niż zwykły ból z przemęczenia i mogą wiązać się z większymi schorzeniami. Skurcze i obrzmienia nóg też zazwyczaj kojarzą się z przemęczeniem lub niedoborem jakichś składników, ale także są traktowane jako typowe zjawiska, szczególnie dla osób w średnim i starszym wieku.

Tak naprawdę jednak żaden dyskomfort nie powinien być bagatelizowany i nie można go traktować jako czegoś oczywistego, do czego można się przyzwyczaić. Może bowiem wiązać się z większymi problemami zdrowotnymi lub do takich prowadzić.

Skąd się biorą problemy z nogami?

Warto wiedzieć, co jest przyczyną dolegliwości związanych z nogami i z czym mogą się wiązać te, które dokuczają najczęściej. Może to ułatwić diagnostykę i ewentualne leczenie, a przede wszystkim – szybką reakcję, która uchroni przed dyskomfortem.

 • Ból nóg – może mieć rozmaite podłoże, wiązać się zarówno z nadmiernym wysiłkiem czy urazami i deformacjami (np. płaskostopiem), ale i schorzeniami, takimi jak zwyrodnienie kręgosłupa, artretyzm, rwa kulszowa czy niewydolność żylna. Jeśli nie sposób powiązać bólu ze zmęczeniem czy wysiłkiem fizycznym, należy zgłosić się do specjalisty.
 • Skurcze nóg –  najczęściej dotyczą łydek i pojawiają się nocą. Wynikają z zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Najczęstszą przyczynami skurczy są:
  • nieodpowiednia dieta, związana z odwadnianiem i wypłukiwaniem magnezu oraz potasu, przyjmowaniem środków moczopędnych i przeczyszczających (lub też schorzenia, którym towarzyszy biegunka lub wymioty),
  • wysiłek narażający mięśnie na zbytnie przegrzanie,
  • siedzący tryb życia,
  • schorzenia, takie jak choroba zwyrodnieniowa,
  • otyłość,
  • cukrzyca,
  • anemia,
  • niewydolność żylna.
 • Obrzęki – mogą być objawami wielu chorób, ale jedną z najczęstszych przyczyn jest zatrzymanie wody w organizmie, do czego prowadzi siedzący tryb życia, ograniczona ilość ruchu oraz spożywanie dużej ilości alkoholu, szczególnie wieczorami.
 • Pajączki – pojawiają się w wyniku zmniejszenia elastyczności i wytrzymałości naczyń krwionośnych. Żylaki zaś są spowodowane nadmiernym rozrostem żył, związanym ze zwiększonym ciśnieniem krwi.

UWAGA! Każda z tych dolegliwości może być ze sobą powiązana i każda – choć wydaje się powszechna, jak np. skurcz – może być objawem poważniejszego schorzenia, dlatego warto zasięgać opinii lekarza.

Jak dbać o nogi?

W dbaniu o zdrowie zawsze są dwie możliwości – można to robić albo z pomocą natury, albo z wykorzystaniem specjalistycznych środków. Warto jednak pamiętać, że cokolwiek wprowadza się do organizmu, nie jest dla niego obojętne i niejednokrotnie dbałość o jeden aspekt prowadzi do nieprawidłowości w innym obszarze.

Jeśli chodzi o zdrowie nóg – w pierwszej kolejności warto sięgać po to, co oferuje natura, a co wbrew pozorom może mieć silne, a zarazem bezpieczne działanie. Nie należy także lekceważyć żadnych objawów, o których informuje organizm i należy reagować, zanim dyskomfort zmieni się w poważny, uprzykrzający życie problem.

Naturalne sposoby na zdrowe nogi

Dbanie o piękne i zdrowe nogi nie powinno zaczynać się jedynie na wysiłku fizycznym, a kończyć na kremach nawilżających. Warto nieco zmodyfikować postępowanie, szczególnie w kwestii pielęgnacji.

Można to zrobić w naturalny i nieinwazyjny sposób, np. z pomocą odpowiednich balsamów, które zawierają wyciągi z ziół znanych ze swych prozdrowotnych właściwości.

Dobrze dobrany specyfik, np. balsam do nóg ViviLife, zadba nie tylko o odpowiednie nawilżenie i wygładzenie skóry, ale również – dzięki odpowiednim składnikom – może działać głębiej.

Warto zwracać uwagę na takie składniki balsamów, jak kasztanowiec, który wzmacnia naczynia krwionośne, a więc zapobiega żylakom i pajączkom, miłorząb japoński, który usprawnia pracę układu krwionośnego i poprawia krążenie oraz arnikę, która działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.

Codzienna pielęgnacja nóg może więc być nie tylko rytuałem piękna, ale i świetnym sposobem na to, by cieszyć się pięknymi i zdrowymi nogami.


Udostępnij ten wpis

Dodaj komentarz