Kolagen – wystarczy saszetka, a Twoja skóra odzyska młodzieńczy blask!

Kolagen – wystarczy saszetka, a Twoja skóra odzyska młodzieńczy blask!

Kolagen – wystarczy saszetka, a Twoja skóra odzyska młodzieńczy blask!

Kolagen niewątpliwie święci triumfy w pielęgnacji anti-aging. Jego skuteczność oraz liczne zalety spowodowały, że obecnie można znaleźć na rynku wiele preparatów z tym składnikiem. W poniższym artykule wyjaśnimy, dlaczego to białko jest tak wyjątkowe i w jakiej formie je przyjmować, by poprawić stan skóry.

Czym właściwie jest kolagen?

Kolagen jest głównym składnikiem tkanki łącznej człowieka, między innymi kości, chrząstek i ścięgien. Stanowi aż 25% wszystkich białek naszego organizmu. Warto jednak wiedzieć, że wyróżniamy kilkanaście typów tego białka, a każdy z nich pełni inną rolę w organizmie.

Kolagen typu 1 czy kolagen typu 3?

 W naszej skórze występują dwa typy kolagenu – 1 i 3. Dlaczego więc w preparatach kosmetycznych i suplementach kolagenowych stawia się przede wszystkim na kolagen typu 1? Za wytrzymałość skóry na rozciąganie odpowiedzialny jest głównie typ 1, z kolei typ 3 znajduje się przede wszystkim w bliznach. Charakteryzuje się on inną strukturą i konsystencją, przez co jest słabszy. To dlatego kilkumiesięczna blizna jest bardziej podatna na rozerwanie niż zdrowa skóra. Kolagen typu 3 można uznać za formę przejściową, ponieważ wraz z upływem czasu nasz organizm przekształca go w typ 1.

Kolagen typu 1 – rusztowanie dla naszej skóry

Białka kolagenowe można wyobrazić sobie jako mocne łańcuchy, które trzymają poszczególne elementy tkanki łącznej. Kolagen rzeczywiście występuje w formie długich łańcuchów tworzących w skórze rozległą sieć. Białko to składa się głównie z ułożonych w specyficznej sekwencji:

  • glicyny;
  • proliny;
  • hydroksyproliny;
  • hydroksylizyny

Pojedyncze łańcuchy kolagenu skręcają się w lewoskrętne alfa-helisy, które z kolei łączą się ze sobą tworząc potrójną helisę lub tzw. tropokolagen. Dzięki tak uporządkowanej i specyficznej budowie cząsteczka kolagenu wyróżnia się wyjątkową wytrzymałością mechaniczną i odpornością na rozciąganie. Dodatkowo, kolagen jest odporny na standardowe enzymy rozkładające białka, ponieważ nie rozpuszcza się w wodzie.

Utrata kolagenu to główna przyczyna utraty jędrności skóry

Czy wiesz, że aż 40% całego kolagenu organizmu znajduje się w skórze? Spaja on elementy tej tkanki, nadając jej wytrzymałości i elastyczności. Duża zawartość kolagenu chroni także głębsze warstwy skóry przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Ważną właściwością kolagenu jest jego zdolność do wiązania cząsteczek wody. Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu białko to utrzymuje swoją strukturę, a skóra staje się bardziej nawilżona. Przyczynia się to do zwiększenia jej sprężystości i napięcia.

Zachowanie odpowiedniej równowagi między syntezą a degradacją kolagenu jest niezbędne do utrzymania dobrego stanu skóry. Niestety, już po 25. roku życia procesy degradacji tego białka zaczynają przeważać, a jego ubytek szacuje się na około 1,5% na rok. Kończąc 45 lat niedobory kolagenu w naszej skórze wynoszą już 30% – a to już całkiem dużo, prawda?

Skóra z czasem wiotczeje, a jej powierzchnię zaczynają pokrywać drobne zmarszczki. Wyczuwalne jest również wyraźne przesuszenie skóry – w końcu w jej warstwach zatrzymywana jest coraz mniejsza ilość wody. Są jednak sposoby, by zwiększyć ilość kolagenu w naszej skórze i spowolnić upływ czasu!

Jak uzupełnić niedobory kolagenu?

Wybór preparatu z kolagenem może być ciężki. Obecnie na rynku można znaleźć zarówno suplementy diety, jak i kosmetyki, które kuszą skutecznym działaniem przeciwzmarszczkowym. Jednak nie każdy produkt wywiązuje się z tej obietnicy. Dowiedz się więcej o przyswajalności kolagenu!

Co jest lepsze dla Twojej skóry: kolagen do picia czy kosmetyki z kolagenem?

Kremy z kolagenem obiecują nam wiele dobrego. Niestety ich działanie jest jedynie powierzchowne. Cząsteczka kolagenu jest zbyt duża, by przeniknąć przez pory i zadziałać w głębszych warstwach skóry. Preparaty stosowane zewnętrznie spowodują jedynie krótkotrwałe nawilżenie i wygładzenie cery, jednak nie wpłyną na zwiększenie syntezy naturalnego kolagenu.

O wiele lepszym rozwiązaniem jest suplementacja kolagenem do picia. Białko podane w tej formie wchłania się o wiele lepiej i wykazuje dobroczynne działanie na nasz organizm. Regularne przyjmowanie kolagenu prowadzi do:

  • ujędrnienia i poprawy nawilżenia skóry, a także do spłycenia istniejących zmarszczek;
  • przyspieszenia gojenia się ran;
  • poprawy stanu stawów i zmniejszenia ich bólu po wysiłku.
Kolagen do picia – jaka forma jest najlepsza i najbezpieczniejsza?

Kolagen nie występuje jedynie u człowieka – to białko budulcowe wszystkich zwierząt. Przez wiele lat popularnością cieszyły się preparaty na bazie kolagenu bydlęcego lub wieprzowego, jednak odchodzi się od nich ze względu na ryzyko chorób odzwierzęcych. Ponadto, kolagen bydlęcy charakteryzuje się inną strukturą, przez co słabo się wchłania.

Suplement diety ViviLife Skin zawiera hydrolizowany kolagen rybi, którego cząsteczki wyróżniają się wysoką biodostępnością ze względu na budowę zbliżoną do ludzkiego. Białko pozyskane z ryb jest całkowicie  bezpieczne i nie alergizuje. Dlaczego akurat hydrolizat? Rozczłonkowane kawałki kolagenu są o wiele łatwiejsze do strawienia i przyswojenia, co pozwala na maksymalne wykorzystanie jego potencjału.

Dobry preparat z kolagenem powinien działać wielokierunkowo. ViviLife Skin oprócz kolagenu rybiego zawiera w składzie także cynk i witaminę C, które dodatkowo odżywiają i regenerują skórę. Witamina C jest niezbędna w procesie produkcji naturalnego kolagenu, a dodatkowo rozjaśnia przebarwienia i nadaje skórze zdrowego blasku. Z kolei cynk jest silnym przeciwutleniaczem, który chroni cerę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Zalety suplementacji kolagenem zostały potwierdzone licznymi badaniami naukowymi, dlatego warto wdrożyć ją do swojej profilaktyki przeciwstarzeniowej. Czas będzie płynął dalej, a Twoja skóra zatrzyma promienny blask jędrność na długie lata.


Udostępnij ten wpis

Dodaj komentarz