Kwas hialuronowy i jego znaczenie dla zdrowia i urody

Uśmiechnięta młoda kobieta leżąca w łóżku - kwas hialuronowy dla zdrowia i urody

Kwas hialuronowy i jego znaczenie dla zdrowia i urody

Wielu osobom kwas hialuronowy kojarzy się głównie z zabiegami medycyny estetycznej. Rzeczywiście, jest najpopularniejszym wypełniaczem, stosowanym w powiększaniu ust, modelowaniu twarzy czy redukcji zmarszczek. Dość powszechnie wykorzystuje się go również w zabiegach nawilżających czy regenerujących. Warto jednak wiedzieć, że jego zastosowanie jest znacznie szersze i obejmuje profilaktykę i leczenie różnych schorzeń, a także domowe zabiegi pielęgnacyjne.

Czym właściwie jest kwas hialuronowy? Jaką odgrywa rolę w dbaniu o zdrowie i urodę? Kto powinien suplementować kwas hialuronowy i dlaczego? O tym wszystkim przeczytacie w artykule.

Co to jest kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy to związek chemiczny (HA), występujący naturalnie w naszym organizmie, pod postacią hialuronianu sodu.  Jest cukrem złożonym, który łącząc się z cząsteczkami wody tworzy lepką substancję o żelowej konsystencji. Wypełnia ona przestrzenie między komórkami, odpowiadając za stabilność tkanek oraz wiązanie i utrzymywanie wody.

Kwas hialuronowy wytwarzany jest w fibroblastach – komórkach skóry właściwej, które odpowiadają również za produkcję kolagenu czy elastyny. To właśnie w skórze kwasu hialuronowego jest najwięcej, bo aż 50%. W dużym stężeniu występuje też w mazi stawowej i ciałku szklistym oka. Jest też składnikiem płynów ustrojowych, mózgu i budulcem ścian naczyń krwionośnych.

Dlaczego kwas hialuronowy jest tak ważny dla naszego organizmu?

Kwas hialuronowy wspiera prawidłowe funkcjonowanie wielu narządów i układów. Wpływa również na stan skóry oraz sprawność fizyczną.

Odpowiada za młodą i jędrną skórę

Ze względu na swoje niezwykłe zdolności higroskopijne (wiązania wody) kwas hialuronowy jest niezbędnym komponentem dobrze nawilżonej i napiętej skóry. Wypełnia przestrzeń międzykomórkową, wygładzając zmarszczki i zapobiegając powstawaniu nowych. Krem z kwasem hialuronowym świetnie sprawdzi się w pielęgnacji skóry dojrzałej, która dzięki odpowiedniemu nawilżeniu dostaje lepsze wsparcie do walki z procesem starzenia. Ale nie jest on bynajmniej zarezerwowany dla osób 50+. Również kremy dla pań w wieku 20+ czy 30+ zawierają kwas hialuronowy, ponieważ świetnie nawilża, odżywia i stanowi świetną profilaktykę w procesie starzenia.

Przyspiesza gojenie się ran

Nawet najmniejsze uszkodzenie skóry wymaga uruchomienia procesów naprawczych, do których niezbędny jest kwas hialuronowy. Przyspiesza on również gojenie się ran przewlekłych w owrzodzeniach żył i związanych z zespołem stopy cukrzycowej. Jest też przydatny w leczeniu chorób dziąseł, owrzodzeń w jamie ustnej oraz przyspiesza proces gojenia po zabiegach stomatologicznych.

Zmniejsza objawy zgagi

Jeśli nieprzyjemne palenie w przełyku to Twoja zmora, warto sięgnąć po suplementy z kwasem hialuronowym. Tworzą one ochronną powłoczkę, na uszkodzonej kwasem wyściółce przełyku, przynosząc ulgę i przyspieszając proces gojenia. Badania pokazały, że stosowanie kwasu hialuronowego w połączeniu z lekami obniżającymi poziom kwasów żołądkowych, daje lepsze rezultaty niż stosowanie tych leków bez wsparcia HA.

Łagodzi objawy tzw. suchego oka

Wysychanie rogówki i spojówek, któremu często towarzyszy nieprzyjemne uczucie piasku pod powiekami, to efekt braku właściwej ilości łez i płynu powlekającego gałkę oczną. Problem dotyczy zwłaszcza osób, które spędzają wiele czasu przed ekranem telewizora lub komputera, ale jest też charakterystyczny dla seniorów. Preparaty w formie kropelek przyniosą długotrwałą ulgę dla suchych i zmęczonych oczu. Jeśli jednak wolisz zapobiegać niż leczyć, przyjmuj regularnie suplementy z kwasem hialuronowym.

Dba o zdrowe stawy

O właściwy poziom kwasu hialuronowego powinny dbać również osoby aktywne fizycznie, uprawiające sport zarówno zawodowo jak i amatorsko, a także seniorzy, którzy często skarżą się na bóle stawów. By zmniejszać tarcie i zabezpieczyć stawy przed zniszczeniem warto regularnie przyjmować preparaty z kwasem hialuronowym.  Jest on bowiem składnikiem błony maziowej, która produkuje maź stawową, odpowiadającą za nawilżanie chrząstki stawowej. Maź, niczym poduszka, chroni stawy przed uszkodzeniem i amortyzuje wstrząsy wynikające z podejmowanego wysiłku.

Dlaczego z wiekiem ilość kwasu hialuronowego maleje?

Najwięcej kwasu hialuronowego mają dzieci i osoby młode. Niestety z wiekiem jego poziom spada, a proces ten rozpoczyna się już po 25 roku życia. Związany jest z mniejszą aktywnością fibroblastów, a niektóre czynniki, jak np. promieniowanie UV, mogą przyspieszać ten proces. Okres życia cząsteczek kwasu hialuronowego też jest bardzo krótki – w skórze wynosi on zaledwie 1 dzień. Dlatego tak ważne jest jego systematyczne uzupełnianie, nie tylko przez seniorów, ale również osoby po 30 roku życia.

Suplementy z kwasem hialuronowym

W nowoczesnych suplementach najczęściej wykorzystuje się kwas hialuronowy pozyskany z fermentacji roślinnej. Dzięki temu preparaty charakteryzują się wysoką biodostępnością i mogą być przyjmowane przez osoby na diecie wegetariańskiej i wegańskiej.

W naszym sklepie znajdziecie sprawdzone suplementy i preparaty z kwasem hialuronowym. Polecamy w szczególności kapsułki Holland & Barrett, które oprócz kwasu hialuronowego zawierają również witaminę C, która działa dodatkowo antyoksydacyjnie. Idealny preparat dla osób które chcą uzupełnić niedobory i zadbać o młody wygląd.

Holland & Barrett Kwas Hialuronowy z Witaminą C 20 mg 30 Kapsułek

W pielęgnacji skóry suchej i podrażnionej świetnie sprawdzi się krem z kwasem hialuronowym i oliwą z oliwek.  Działa on nawilżająco, odżywczo, ale też stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, opóźniając procesy starzenia.

krem z oliwą z oliwek i kwasem hialuronowym

Ciekawi jesteśmy czy stosowaliście już jakieś preparaty z kwasem hialuronowym. Jeśli nie, a chcielibyście zacząć – zapraszamy do kontaktu.


Udostępnij ten wpis

Dodaj komentarz