Wakacyjna apteczka turysty – co zabrać w góry
Planując urlop w górach warto dobrze przemyśleć zawartość plecaka. Miejsca w nim niewiele, a każda kolejna rzecz to dodatkowy kilogram do dźwigania. Analogicznie – lżejszy bagaż to szybszy marsz i mniejsze zmęczenie. Jednak w kwestii bezpieczeństwa nie warto stawiać na minimalizm. Jeśli planujesz wypad w góry koniecznie przeczytaj jakie zagrożenia możesz spotkać i co spakować do wakacyjnej apteczki.
Zagrożenia w górach – na co warto się przygotować
Wypadek może wydarzyć się wszędzie. Jednak podczas górskich wypraw ryzyko urazu czy kontuzji jest znacznie większe niż podczas wylegiwania się na plaży.
W górach najłatwiej o różnego rodzaju urażenia mechaniczne jak stłuczenia, złamania, skaleczenia czy otarcia, które nie tylko znacząco obniżą komfort wycieczki, ale mogą również uniemożliwić jej kontynuację.
Często zdarzają się także różnego rodzaju problemy żołądkowe i zatrucia pokarmowe, na które warto być przygotowanym.
Dodatkowo – pogoda, w górach klimat potrafi naprawdę zaskoczyć. Upalny słoneczny dzień może szybko zmienić się w gwałtowną burzę z deszczem oraz szybkim spadkiem temperatury.
Przemierzając górskie szlaki narażamy się również na bliższe spotkania z mieszkańcami tego naturalnego środowiska. Kontakt z kleszczami, żmijami czy pszczołami może popsuć najlepszą wyprawę.
Dlatego poza mapą, ciepłą odzieżą, termosem i zapasem jedzenia do plecaka warto zapakować odpowiednio wyposażoną apteczkę.
Apteczka w górach – wakacyjny must have
Zestaw pierwszej pomocy często przegrywa rywalizację z klasyką – ciepłą bluzą i termosem. Mimo, że jest równie niezbędny, wiele osób zwyczajnie o nim zapomina. Jednak w momencie z pozoru niegroźnego urazu, a nawet wypadku, może okazać się niezastąpiony. Co powinien zawierać?
Środki dezynfekujące
Skaleczenia, drobne rany czy otarcia trzeba najpierw zdezynfekować. Warto mieć przy sobie wodę utlenioną. Można ją również nabyć w postaci żelu. Możesz wybrać specjalne chusteczki nasączone płynem dezynfekującym bądź zwykłą sól fizjologiczną. Dzięki każdemu z wymienionych preparatów, z łatwością oczyścisz ranę i zapobiegniesz zakażeniu.
Środki opatrunkowe
Na drobne rany i skaleczenia warto wziąć ze sobą plastry z opatrunkiem. Biorąc pod uwagę jak szybko pogoda w górach się zmienia najlepiej sprawdzi się wariant wodoodporny. Przy poważniejszych obrażeniach lepiej sprawdzą się tzw. plastry steri-strip. Przyklejane w poprzek rany pełnią funkcję szwów. Jeśli wybierasz bardziej wymagające górskie szlaki – koniecznie weź je ze sobą!
Na wypadek większych ran warto też mieć w apteczce kompresy gazowe oraz bandaże. Jeśli wybierzesz bandaż elastyczny posłuży również do stabilizacji uszkodzonej kończyny.
Maści przeciwbólowe
Kilkugodzinny marsz pod górę może odnowić zapomnianą kontuzję, dawny uraz. Wiele osób narzeka również na ból i sztywność stawów. Dlatego warto mieć ze sobą preparaty, które szybko poradzą sobie z jednym i drugim.
Nasza propozycja to krem z glukozaminą. Niezbędny przy wszelkiego rodzaju urazach, stłuczeniach, czy zesztywniałych stawach. Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, zapobiegając powstawaniu obrzęków.
Alternatywą może być także emulsja z olejkami alpejskimi. Oprócz działania przeciwbólowego, uspokaja oraz rozluźnia napięte i przeciążone mięśnie. Nie zajmie wiele miejsce, a pomoże również przy bólach głowy i gardła.
Leki
W wakacyjnej apteczce powinny znaleźć się leki, które przyjmujemy na co dzień – np. tabletki na ciśnienie czy alergię. Zapakuj również sprawdzony lek przeciwgorączkowy, który szybko zadziała przy pierwszych objawach przeziębienia. Niezbędne są także leki dedykowane nagłym bólom brzucha (dobrze sprawdzi się np. działająca rozkurczowo – Nospa), a także zatruciom pokarmowym (tu warto zapakować np. Loperamid lub Nifuroksazyd).
Jeśli na stałe przyjmujesz jakieś suplementy czy witaminy również zabierz je ze sobą.
Dla osób, które planują spędzać wakacje aktywnie polecamy suplement diety Radiance Multiwitaminy i Minerały firmy Holland & Barrett. Dzięki zawartości makroelementów oraz witamin pozwala na szybkie uzupełnienie deficytu niezbędnych dla zdrowia pierwiastków.
Dodatkowe rzeczy
Warto mieć ze sobą folię NRC, która zapobiegnie wychłodzeniu organizmu. Wiele osób pakuje do apteczki również maseczkę do sztucznego oddychania i instrukcję udzielania pierwszej pomocy. Istotne jest by przypomnieć sobie jej zasady, jeszcze przed wyprawą w góry. Nigdy nie wiadomo czy spotkany na szlaku turysta nie będzie jej potrzebował.
Pamiętaj, że większość produktów stanowiących zawartość apteczki, zwłaszcza leki przyjmowane na stałe, trzeba dobierać indywidulanie. Nikt nie zadba tak dobrze o Twoje potrzeby (ewentualnie naszych najbliższych towarzyszy podróży) – jak Ty sam/a ?
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.