Swędzące ukąszenia owadów – jak sobie z nimi radzić
Swędzące ukąszenia owadów – jak sobie z nimi radzić
Sezon letni w pełni – długie godziny spędzane na świeżym powietrzu, spacery po lesie, kąpiele w morzu i pikniki. Wakacyjną beztroskę mogą jednak skutecznie zepsuć czyhające na naszą nieuwagę owady. Meszki, komary, pszczoły oraz kleszcze to niepozorni towarzysze codziennych prac w ogródku, spacerów po lesie czy rodzinnych spotkań przy grillu. Ich ukąszenia są nie tylko nieprzyjemne, ale i niebezpieczne. Zwłaszcza dla dzieci, którym świąd czy ból może skutecznie zabrać chęci do zabawy i korzystania z uroków lata.
Jeśli chcecie poznać skuteczne sposoby na odstraszanie owadów i wiedzieć co zrobić gdy już ukąszą przeczytajcie artykuł.
Co nas gryzie?
Lato to bez wątpienia czas, gdy owady są najbardziej aktywne. Podobnie jak ludzie, ale życie w symbiozie raczej nie wchodzi w grę. Trudno mówić o tolerowaniu owadów, które wypijają naszą krew, gryzą nas, pozostawiając swędzące i bolące miejsca oraz blizny. Mimo, że tak małe potrafią skutecznie uprzykrzyć wakacyjny wypoczynek czy zwykły dzień pracy w ogródku.
W sezonie letnim najbardziej narażeni jesteśmy na ukąszenia komarów, meszek, pszczół i kleszczy. Każde z nich atakuje w inny sposób, ale wszystkie pozostawiają po sobie przykre dolegliwości w postaci bólu, swędzenia czy opuchlizny. Uciążliwe są zwłaszcza ugryzienia meszek, które w przeciwieństwie do komarów nie kłują, a dosłownie wgryzają się w naszą skórę. W efekcie powstają trudno gojące się rany, które swędzą i bolą. Ukąszenia meszek mogą też powodować reakcje alergiczne, podobnie jak użądlenie pszczoły. U osób uczulonych na jad tych owadów, konsekwencje mogą być bardzo poważne. Podobnie jak skutki ugryzienia przez kleszcze. Ich ślina może zawierać wirusy i bakterie powodujące poważne schorzenia u ludzi i zwierząt.
Kogo atakują owady
Na ukąszenia i ugryzienia narażeni jesteśmy wszyscy, ale niektórzy w nieco większym stopniu. Komary szczególnie upodobały sobie osoby z grupą krwi 0 oraz chorujące na cukrzycę. Jak wabik działa na nich ciemny strój czy wydychany w czasie wysiłku dwutlenek węgla. Podobnie w przypadku kleszczy, które wbrew pozorom nie atakują tylko w lesie. Coraz więcej jest ich na łąkach, a nawet przydomowych trawnikach. Na ciele szukają miejsc lekko wilgotnych, gdzie skóra jest najcieńsza. Najczęściej atakują okolice pach, pachwin, obszar pod kolanami, za uszami czy u nasady włosów. Na zapachy wrażliwe są też pszczoły. Przyciągają je zwłaszcza słodkie perfumy czy zapach leżących na stole przekąsek. Drażni je zapach alkoholu czy potu. Mimo, że atakują głównie w samoobronie warto mieć się na baczności podczas rodzinnej imprezy czy joggingu.
Jak chronić się przed owadami i kleszczami?
Najlepszym sposobem by nie wpuścić ich do swoich mieszkań są montowane w oknach moskitiery. Zniechęcająco działają również lampy owadobójcze, które można stosować zarówno w domu jak i na zewnątrz. Specjalne światło wabi owady, które giną w zderzeniu z siatką rażącą.
Ponieważ owady są wrażliwe na zapachy warto na tarasie posadzić rośliny, które działają na nie odstraszająco tj. kocimiętka, lawenda, bazylia czy geranium. Mało kto wie, że skuteczną ochronę przed komarami zapewnić mogą pelargonie. Warto sadzić je w ogródku, na balkonie, tarasie czy przy ulubionej ławce. Pomóc mogą również jasne ubrania i unikanie słodkich perfum. Warto zamienić je na naturalne olejki eteryczne – lawendowy, miętowy, sosnowy czy tymiankowy. Można spryskać nimi ciało przed spacerem po lesie czy grillem. By ustrzec się przed atakiem kleszczy warto zakładać jasną odzież i nawet gdy jest ciepło zadbać o długie spodnie i nakrycie głowy. Kleszcze są najbardziej aktywne rano i od godziny 15:00-16:00 do wieczora, dlatego lepiej nie spacerować w tym czasie. Po powrocie koniecznie trzeba sprawdzić całe ciało, zmienić ubranie i wziąć prysznic. Pomóc może również zażywanie witaminy B, która zmienia zapach potu i czyni go nieatrakcyjnym dla owadów.
Gdy swędzi, boli i piecze – skuteczne sposoby na ukąszenia owadów i kleszczy
Owady i kleszcze są bardzo podstępne. Niektóre z nich przed atakiem celowo znieczulają naszą skórę, by zmniejszyć ryzyko przerwania natarcia. Gdy jesteśmy skupieni na pracy w ogrodzie, cieszymy się spacerem czy rodzinnym grillem często nie czujemy, że coś właśnie dobiera nam się do skóry (i to dosłownie). Dlatego mimo usilnych starań nie zawsze uda się zapobiec atakom.
Domowe sposoby na ukąszenia
Co zrobić gdy już jest już po fakcie, na skórze pojawił się obrzęk, boli, piecze i swędzi? Oto kilka sprawdzonych sposobów:
- zimny okład – owinięte w szmatkę kulki lodu uśmierzą ból i zredukują obrzęk. Zimno obkurczy naczynia krwionośne, dzięki czemu owadzi jad z trudem przedostanie się do krwi,
- po użądleniu pszczoły i usunięciu żądła dobrze sprawdzają się okłady z cebuli lub rozpuszczonej w wodzie sody oczyszczonej. Soda sprawdzi się także przy ugryzieniu meszki, można też zrobić okład z tymianku lub szałwii,
- świąd po ukąszeniu komara pozwoli zredukować nacieranie miejsca natką pietruszki, okłady z czosnku bądź octu.
Dobrodziejstwa z apteki
Nie zawsze domowe sposoby są wystarczające. Czasem warto mieć pod ręką apteczne specyfiki, które pomogą złagodzić skutki ukąszeń. Polecamy w szczególności preparat do odkażania, który pozwoli zdezynfekować miejsce po ukąszeniu. Warto mieć pod ręką wapno, które w razie wystąpienia reakcji alergicznej pozwoli zredukować jej objawy. U dzieci fajne sprawdzają się specjalne plasterki, które naklejone w miejscu ukąszenia zniechęcają rozdrapywaniu rany.
SKIN balm – naturalna maść łagodząca skutki ukąszeń owadów
W sezonie wakacyjnym obowiązkowym wyposażeniem domowej apteczki powinien być SKIN balm. To maść o bogatym, naturalnym składzie, która działa kojąco i regenerująco. Ze względu na bogatą recepturę ma wielokierunkowe działanie, w tym świetnie radzi sobie ze skutkami ukąszeń owadów.
SKIN balm to wyłącznie naturalne składniki:
- nanosrebro – działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, ma właściwości antybiotyczne,
- nanomiedź – zwalcza pleśnie i inne grzyby,
- nanozłoto – wpływa na poprawę ogólnego stanu skóry,
- skwalan – działa zmiękczająco, natłuszczająco i nawilżająco,
- dermatol – przyspiesza gojenie wszelkiego rodzaju ran, osusza,
- lanolinę – łagodzi podrażnienia,
- olej rycynowy – przyspiesza gojenie, działa przeciwbólowo i rozjaśniająco, pomagając redukować blizny po ukąszeniach,
- olej rokitnikowy – stymuluje syntezę kolagenu, elastyny, odżywia i chroni komórki,
- olej arganowy – odżywia i pielęgnuje skórę,
- olejek z drzewa herbacianego – działa antybakteryjnie.
Dodatkowo w składzie znajdują się witaminy A, E, D oraz C, które wspierają naturalne procesy regeneracyjne w skórze. Wzbogacona została o zawartość D-panthenolu i wosku pszczelego dla jeszcze lepszej pielęgnacji. SKIN balm to czysty, naturalny skład, bez konserwantów, barwników czy substancji zapachowych. To bezpieczny preparat dla całej rodziny, który mogą stosować również dzieci. Ma bardzo przyjemną konsystencję, która ułatwia rozprowadzanie preparatu. Ze względu na wysoką zawartość składników już niewielka ilość maści wystarczy by przynieść ulgę, a niewielkie opakowanie bez problemu zmieści się do wakacyjnej kosmetyczki.
Warto mieć ją podczas wyjazdów, górskich wycieczek czy leśnych wędrówek, tym bardziej, że jej działanie jest znacznie szersze. Nie tylko pomoże zredukować przykre skutku ukąszeń owadów, ale poradzi sobie z poparzeniami posłonecznymi, pomoże na liszaje, trądzik, czy pojawiającą się niespodziewanie opryszczkę.
Kupując więcej oszczędzasz. Dlatego zachęcamy do zakupu SKIN balm wspólnie z rodziną i przyjaciółmi – będziecie mogli wówczas skorzystać z atrakcyjnych rabatów.
W imieniu całego zespołu Arki Zdrowia życzymy Wam udanej drugiej połowy wakacji, pełnej radosnych chwil, niezakłóconych atakami owadów.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.