Najczęstsze problemy z włosami i sposoby na ich rozwiązanie

Kobieta czesząca włosy - najczęstsze problemy z włosami i sposoby na ich rozwiązanie

Najczęstsze problemy z włosami i sposoby na ich rozwiązanie

Kondycja włosów wiele mówi o naszym zdrowiu i stylu życia. Problemy z włosami to nie tylko kłopot natury estetycznej. Często są pierwszym sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Dlatego nie warto ich lekceważyć.

W artykule przyjrzymy się bliżej trzem bardzo częstym problemom z włosami. Opowiemy czym mogą być spowodowane i jak sobie z nimi radzić. Zapraszamy do lektury!

Problem numer 1 – Nadmierne przetłuszczanie się włosów

Z jednej strony gruczoły łojowe pełnią funkcję ochronną. Zmiękczają skórę głowy i tworzą na niej warstwę zabezpieczającą. Z drugiej – zbyt duża produkcja łoju powoduje zapychanie mieszków włosowych, co może prowadzić do przetłuszczania się i utraty włosów.

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Przyczyn może być kilka. Duży wpływ na stan włosów mają wahania hormonalne. Dlatego problemy z ich przetłuszczaniem to częsta zmora nastolatków, a także kobiet w okresie pokwitania. Problemy z łojotokiem mogą być też skutkiem nieprawidłowej pracy tarczycy, a u kobiet często wynikają z nadmiernej produkcji progesteronu. Duże znaczenie ma dieta, sposób pielęgnacji, a także uwarunkowania genetyczne.

Jak walczyć z przetłuszczaniem się włosów?

Na początek warto znaleźć przyczynę nadmiernego wydzielania łoju. Pomoc można uzyskać w gabinecie trychologa lub dermatologa. W tzw. międzyczasie warto wprowadzić kilka zmian w pielęgnacji i stylu życia, bo one również mogą bardzo pomóc w przywróceniu równowagi skórze głowy:

  • nie stosuj silnych szamponów odtłuszczających, im bardziej będziesz przesuszać skórę, tym więcej łoju będzie produkować. Do codziennego stosowania wybierz lekki szampon oczyszczający, który przywróci skórze właściwe pH i ją nawilży. Mocniejszy preparat stosuj maksymalnie 1-2 razy w tygodniu,
  • od czasu do czasu zrób peeling skóry głowy – zadziała oczyszczająco i odblokuje mieszki włosowe,
  • nie stosuj lub ogranicz do minimum tzw. suche szampony – blokują ujścia mieszków włosowych, nasilając problemy z przetłuszczaniem,
  • gorąca woda stymuluje pracę gruczołów łojowych, dlatego do mycia włosów wybieraj chłodną wodę. To samo dotyczy suszenia – wybierz suszarkę z letnim podmuchem,
  • unikaj dotykania włosów i skóry głowy w ciągu dnia, czesz je tylko gdy to konieczne, ponieważ szczotka czy grzebień rozprowadzają łój po całej powierzchni włosów,
  • uważaj na to co jesz – istnieje duża zależność między wydzielaniem sebum a dietą – unikaj tłustych i ciężkostrawnych potraw, słodyczy i przetworzonej żywności. Zdrowa dieta pomoże Ci wyregulować ilość wydzielanego sebum.

Problem numer 2 – nadmierne wypadanie włosów

Włosy wypadają nam codziennie i jest to normalne, pod warunkiem, że mieści się w dopuszczalnej granicy. W ciągu doby możemy tracić nawet 100 włosów i to jest jak najbardziej ok. Oczywiście nikt nie będzie ich liczył, ale dość łatwo ocenić czy jest to utrata  związana z normalnym cyklem życia włosów czy ilość jest tak duża, że może świadczyć o problemie.

Nadmierne wypadanie włosów nie jest chorobą, a objawem wielu schorzeń, dlatego nie warto lekceważyć problemu i szukać przyczyny.

Przyczyny wypadania włosów

Podobnie jak w przypadku przetłuszczania, również nadmierne wypadanie włosów może mieć wiele powodów. Niewłaściwa dieta, uboga w kluczowe witaminy i minerały  to tylko jeden z nich. Wypadanie włosów często towarzyszy problemom hormonalnym – skarżą się na nie kobiety po porodzie czy w trakcie menopauzy, przy chorobach tarczycy czy zespole policystycznych jajników. Cukrzyca, choroby nowotworowe czy schorzenia skóry również mogą objawiać się w postaci nadmiernego wypadania włosów. Podobnie jak przyjmowanie leków hormonalnych, antybiotyków czy chemioterapeutyków, a także niektórych leków obniżających ciśnienie lub krzepliwość krwi.

Często włosy wypadają na skutek niewłaściwej pielęgnacji i osłabienia częstym farbowaniem, zabiegami stylizacyjnymi czy stosowaniem niewłaściwych szamponów. Ciasne związywanie włosów gumką czy ich przedłużanie również im nie służy, osłabiając cebulki. Niestety bardzo często tendencję do wypadania włosów dziedziczymy w genach, na co nie mamy wpływu. Mamy natomiast wpływ na styl życia, dietę, nałogi oraz ilość snu i stresu. To wszystko również przekłada się na kondycję włosów.

Jak radzić sobie z nadmiernym wypadaniem włosów?

Kluczowe jest znalezienie przyczyny, co wcale nie jest proste i często wymaga współpracy specjalistów z różnych dziedzin – dietetyka, dermatologa, trychologa, endokrynologa, a nawet psychologa. Warto zacząć też od badań diagnostycznych i sprawdzenia poziom kluczowych dla włosów pierwiastków: żelaza, ferrytyny, cynku, a także TSH, ft3, ft4 oraz poziomu glukozy.

Ogromne znaczenie dla kondycji włosów ma dieta. Wszystko co jemy jest rozprowadzane wraz z krwią po całym organizmie, docierając również do włosów. Jeśli chcesz mieć mocne włosy wzbogać dietę o produkty bogate w witaminy:

  • A – stymuluje wzrost mieszków włosowych, znajdziesz ją w dyni, brokułach, kapuście, marchewce, pomidorach,
  • C – jej niedobory osłabiają cebulki włosów, by je wzmocnić zjadaj czarną porzeczkę, jagody, maliny, owoce cytrusowe, szpinak i jarmuż,
  • E – przyspiesza wzrost włosów, znajdziesz ją w orzechach, jajach, pełnoziarnistym pieczywie i zielonych warzywach.

Dla silnych włosów duże znaczenie ma cynk, żelazo i miedź. Znajdziesz je w ziarnach sezamu, orzeszkach, wołowinie, gorzkiej czekoladzie, kaszy gryczanej i zielonej pietruszce.

Z przyswajalnością minerałów i witamin bywa różnie, dodatkowo nie zawsze dbamy o dietę na 100%. Dlatego warto sięgać po odpowiednie suplementy, które wzmocnią nas od środka i uzupełnią ewentualne niedobory (polecamy np. multiwitaminy i żelazo firmy Holland&Barret).

Jeśli chcesz wzmocnić włosy od zewnątrz unikaj preparatów z SLS-ami, detergentami i konserwantami. Dobry szampon do włosów wypadających powinien zawierać z diosminę i hesperydynę, które przeciwdziałają wypadaniu i stymulują mieszki włosowe.

Problem nr 3 – Cienkie, suche i łamliwe włosy i końcówki

Suche i łamliwe włosy to bardzo częsta przypadłość. Najczęściej oba problemy występują w duecie ponieważ przesuszone włosy tracą swoją elastyczność, łamią się i puszą. Często towarzyszą im również problemy z rozdwojonymi końcówkami. Włosy są szorstkie w dotyku i nie chcą poddawać się zabiegom stylizacyjnymi.

Dlaczego włosy są suche i łamliwe?

Najczęściej przyczyną jest niewłaściwa pielęgnacja z użyciem źle dobranych preparatów lub ich nadmiaru. Na osłabienie i przesuszenie włosów mogą też wpływać wszelkie zabiegi jakim włosy są poddawane – suszenie gorącym powietrzem, prostowanie, ale również częste wizyty na basenie i kontakt z chlorem. Włosy nie lubią też słońca, które mocno je wysusza, dlatego problem suchości i łamliwości włosów często nasila się po lecie czy powrocie z urlopu. Niedobory witamin z grupy B oraz biotyny uniemożliwia właściwe odżywienie włosów, co również wpływa na pogorszenie ich kondycji. Nie sprzyja im również nadużywanie alkoholu czy palenie papierosów.

Jak dbać o włosy suche i łamliwe?

Kluczowa dla mocnych włosów jest dieta bogata w witaminy z grupy B i witaminę A. Należy ograniczyć używki i dbać o wypijanie co najmniej 2,5 litra wody dziennie. W sezonie letnim włosy trzeba chronić pod kapeluszem czy chustką i nie pozwalać im wysychać na słońcu. Idąc na basen warto pamiętać o gumowym czepku, który choć trochę zniweluje działanie chloru. Dobrze też ograniczyć ilość wypijanej kawy, ponieważ wypłukuje ona magnez, którego włosy potrzebują.

W walce z suchością i łamliwością włosów kluczowa jest także odpowiednia pielęgnacja domowa. Warto wybierać lekkie szampony, które nie tylko delikatnie oczyszczą, ale i nawilżą skórę głowy. Zawartość olejków roślinnych np. jojoba czy arganowego zadziała na włosy wzmacniająco.

Można też wykorzystać dobrodziejstwa siemienia lnianego, które dzięki wysokiej zawartości składników odżywczych i witamin ma zbawienny wpływ na włosy. Intensywnie je nawilża, odżywia i wzmacnia.

Domowa maseczka dla suchych i łamliwych włosów

Dwie łyżki nasion lnu należy zalać szklanką wody i gotować na małym ogniu przez około 10-15 minut. Powstały „wywar” przecedzić przez sitko. Jeśli jest zbyt gęsty można dodać odrobinę wody, tak by konsystencja była zbliżona do kisielu. Ostudzoną maskę nakładać na skórę głowy i włosy. Dla lepszego efektu nałożyć na głowę foliowy czepek. Po około godzinie zmyć maseczkę i umyć włosy ulubionym szamponem. Powtarzać 1-2 razy w tygodniu.

Szampon z diosminą i hesperydyną – jeden produkt na wiele problemów

Bez względu na to czy zmagasz się z problemem wypadających włosów, nadmiernie przetłuszczających się czy może suchych i łamliwych, musisz zadbać o ich właściwą pielęgnację.

Wybierz naturalny szampon z diosminą i hesperydyną, którego bogaty skład wzmacnia włosy, pomagając w zwalczaniu różnych problemów.

To jeden z nielicznych produktów na rynku, zawierający aktywną diosminę. Jej drobinki „przyklejają się” do skóry głowy, oddziałując na mieszki włosowe i naczynia krwionośne. Dzięki ich rozszerzeniu zwiększa się przepływ krwi, a zawarte w szamponie składniki mają szansę zadziałać lepiej i głębiej.

Szampon z diosminą i hesperydyną - baner promocyjnyOprócz aktywnej diosminy szampon zawiera bogactwo witamin i naturalnych składników pielęgnacyjnych:

  • hesperydyna – zapobiega wypadaniu włosów,
  • witaminy z grupy B – wzmacniają włosy, poprawiają ich nawilżenie,
  • wyciąg roślinny z Curculigo orchioides – przywraca skórze głowy właściwe pH,
  • kwas mlekowy – wygładza i ułatwia rozczesywanie włosów,
  • lipoglicyna – chroni przed łysieniem,
  • gliceryna – nawilża, sprawia, że włosy stają się miękkie i elastyczne, odporne na łamanie,
  • kofeina – przyspiesza metabolizm skóry głowy, hamuje wypadanie,
  • arginina – nawilża mieszki włosowe, ułatwiając ich pracę,
  • kwas hialuronowy – działa nawilżająco, wzmacnia włosy i wypełnia uszkodzenia,
  • olej jojoba, olej arganowy – wzmacniają włosy, nadają im sprężystości i blasku.

Pierwsze efekty w postaci poprawy kondycji włosów i ograniczenia wypadania widoczne są już po kilku zastosowaniach, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Ze względu na naturalny skład, szampon można stosować codziennie.

Podejmijcie wyzwanie i sprawdźcie działanie szamponu na własnej skórze. Koniecznie dajcie znać, jak oceniacie działanie szamponu na swoich włosach!

Udostępnij ten wpis

Dodaj komentarz


Właśnie dodałeś ten produkt do koszyka:

0
    0
    Twój koszyk
    Koszyk jest pustywróć do sklepu