Obrzęki i żylaki nóg – mam to pod kontrolą
Problemy z nogami ma coraz więcej osób. Nawet co druga kobieta i co czwarty mężczyzna cierpią na obrzęki czy żylaki. To nie tylko problemy natury estetycznej, ale i zdrowotnej. W takich przypadkach – jak zawsze – lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego dziś przedstawiamy garść wiedzy o tym, jak dbać o nogi. Z artykułu dowiesz się:
- jakie są najczęstsze przyczyny obrzęków i żylaków nóg,
- jak im zapobiegać,
- jak natura może pomóc w ich leczeniu.
Obrzęki nóg i żylaki – skąd się biorą
Przyczyn obrzęków i żylaków może być wiele. Jednym z najpowszechniejszych jest siedzący tryb życia. Spędzanie wielu godzin w aucie czy za biurkiem w pracy niestety nie pomaga. Dlatego na problemy z nogami często skarżą się urzędnicy, ale również handlowcy czy fryzjerki, które z kolei pracują w pozycji stojącej.
Częste chodzenie w szpilkach oraz nadwaga to kolejne dwa aspekty wpływające na zdrowie nóg. U kobiet dochodzą dodatkowo kwestie hormonalne – przyjmowanie doustnej antykoncepcji czy okres ciąży.
Na pojawienie się żylaków mają również wpływ kwestie genetyczne. „U kobiet, u których jedno z rodziców miało żylaki, prawdopodobieństwo choroby wynosi 60 proc. Natomiast jeżeli oboje rodzice chorowali, to u córki ten procent wzrasta do 90”.*
Jak zapobiegać żylakom i obrzękom nóg?
Mimo, że skłonność do żylaków i obrzęków jest dziedziczna, to jest szereg kwestii, na które mamy wpływ. Dzięki prostym nawykom możemy skutecznie zapobiegać ich pojawianiu się.
Ruch to podstawa
Jeśli chcesz mieć zdrowe nogi, unikaj unieruchomienia. Przepływ krwi jest powiązany z pracą mięśni. Gdy siedzimy dłuższy czas, mięśnie nóg nie pracują, a krew ma utrudniony dostęp do serca. Wzrasta wówczas ryzyko zastoju krwi w żyłach.
Dlatego dbaj o regularną aktywność. Może to być spacer z domu do pracy, aerobik, basen czy jazda na rowerze. Gdy siedzisz staraj się ruszać nogami od czasu do czasu (zataczaj kółka, „wspinaj się” na palce, itp.), zrób przerwę i przejdź się kawałek. Unikaj krzyżowania nóg czy zakładania nogi na nogę.
Ostrożnie z wysoką temperaturą
Pajączki i obrzęki często nasilają się w okresie letnim. Ciepło powoduje rozszerzenie żył, przez co krew płynie wolniej i dłużej zalega w naczyniach. Jeśli nie chcesz, by Twoje kostki były spuchnięte a łydki zdobiły nieestetyczne pajączki, unikaj nadmiernego przegrzania. Intensywne opalanie, częste wizyty w saunie czy gorące kąpiele – choć przyjemne, dla nóg nie są najlepsze.
Elegancko czy wygodnie?
Choć obcasy optycznie wydłużają nogi i dodają seksapilu, to niestety ich częste noszenie może mieć przykre skutki. Podczas chodzenia na szpilkach mięśnie łydki są w ciągłym napięciu. Skurcz powoduje, że przepływ krwi jest zaburzony. Dlatego wysokie obcasy zakładaj na wyjątkowe okazje i uroczystości. Na co dzień postaw na wygodę i noś płaskie obuwie. W końcu zdrowie jest najważniejsze.
Spodnie „rurki” – tak czy nie?
Każdemu z nas zdarzyło się wciskać na siłę za małe spodnie czy sukienkę, usilnie wciągając brzuch, by dopiąć guzik. To nie tylko mało komfortowe, ale i niezdrowe. Mocny ucisk na uda czy łydki, sprawia, że dopływ krwi do kończyn jest utrudniony. Organizm ma też problem z usuwaniem toksyn i jest duża szansa, że pojawią się obrzęki. Zagrożeniem jest nie tylko mocno obcisła odzież, ale również zbyt ciasno założone opatrunki.
Waga ma znaczenie
Duża ilość nadmiernych kilogramów sprawia, że łydki i kostki są mocno obciążone. Muszą bowiem dźwigać codziennie spory ciężar co jest dla nich dużym obciążeniem. Dbaj więc o zbalansowaną i zdrową dietę, a zapewnisz sobie nie tylko zdrowie, ale i szczupłą figurę. Pomogą też masaże stóp i ich moczenie w ciepłej i zimnej wodzie z dodatkiem soli morskiej.
Nogi lubią wodę
Skoro już jesteśmy przy wodzie – wiele osób myśli, że obrzęki biorą się z nadmiaru wypijanych płynów. Tymczasem jest wręcz odwrotnie. Im mniej wody dostarczamy, tym więcej organizm jej kumuluje, stąd obrzęki. Jeśli chcesz im zapobiec, wypijaj przynajmniej 1,5-2 litry wody dziennie. Dzięki temu krew będzie odpowiednio rozrzedzona, nie będą tworzyć się złogi, które prowadzą do powstania żylaków.
Wizyta u lekarza czy/i u kosmetyczki
Żylaki to objaw niewydolności żylnej, z którym trzeba udać się do lekarza. We wczesnym stadium ich leczenie nie wymaga inwazyjnych metod i jest bardzo skuteczne. Natomiast bagatelizowanie problemu może mieć poważne skutki zdrowotne. Warto wiedzieć, że problemem żylaków i obrzęków świetnie radzi sobie medycyna estetyczna i kosmetologia. Dzięki zabiegom endermologii można skutecznie pozbyć się nadmiaru wody i obrzęków. Natomiast przy żylakach sprawdzą się nowoczesne zabiegi laserowe. Warto jednak pamiętać, że pierwsze kroki trzeba skierować do gabinetu flebologa, by znaleźć przyczynę problemu i móc zadziałać kompleksowo.
Natura w walce z obrzękami i żylakami
Nie tylko medycyna, ale i natura może nas skutecznie wspierać zarówno w profilaktyce żylaków czy obrzęków, jak i w leczeniu już istniejących zmian. Oto 5 składników, które warto znać:
Kasztanowiec – wyciąg z kasztanowca wspiera działanie układu krwionośnego. Wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne, które stają się bardziej elastyczne. Rozrzedza krew, zwiększa jej przepływ i zmniejsza lepkość, zapobiegając jej zastojom w żyłach. W aptece znajdziecie wiele preparatów z kasztanowcem, dostępnych bez recepty. Nasz typ to żel z kasztanowcem od Herbamedicus. Jego działanie wzmocnione zostało wyciągiem z liści czerwonych winogron (Vitis Vinifera Grape Leaf Extract). Wzmacniają one naczynia krwionośne, uelastycznia żyły i poprawiają ich drożność.Arnika – obkurcza żyły nie ograniczając przy tym przepływu krwi. Zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych, przez co jest nieoceniona w likwidacji pajączków, podskórnych wylewów i obrzęków. W momencie wmasowywania preparatu z arniką obniża się ciśnienie w nogach, co dodatkowo przynosi ulgę w bólach po długim dniu w pracy czy po wysiłku.
Miłorząb – bogaty w liczne flawonoidy, które korzystnie wpływają na mikrokrążenie skórne i wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych. Skutecznie zapobiegają pajączkom. Flawonoidy chronią znajdujący się w organizmie kwas hialuronowy, i hamując uwalnianie histaminy przyczyniają się do uszczelniania naczyń krwionośnych, zmniejszając obrzęki.
Bluszcz pospolity (hedera helix) – dzięki zawartości związków o działaniu rozkurczowym i przeciwzapalnym zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych. Witamina E działa przeciwobrzękowo i uszczelniająco na naczynia krwionośne.
Te cenne substancje znajdziesz m.in. w balsamie do nóg ViviLife, który polecamy do codziennej pielęgnacji.
źródła:
*https://www.gizinscy.pl/wp-content/uploads/2016/09/chirurgia-naczyniowa_miasta_kobiet_gizinscy_v1.pdf
https://portal.abczdrowie.pl/zylaki-konczyn-dolnych
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/milorzab-japonski-ginkgo-biloba-wlasciwosci-lecznicze-aa-jcKx-8aHg-W9DZ.html
https://wylecz.to/ziola/bluszcz-wlasciwosci-zastosowanie-czy-jest-szkodliwy-dla-zdrowia/
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.