Jak skutecznie dbać o włosy latem
Jak skutecznie dbać o włosy latem
Lato to bez wątpienia wyjątkowa pora roku. Czas urlopów, wakacyjnych wyjazdów i aktywności na świeżym powietrzu. To również okres, w którym letnie przyjemności pochłaniają nas do tego stopnia, że zdarza nam się zaniedbać pielęgnacyjne rytuały. Nie zawsze pamiętamy o kremie z filtrem, o ochronie włosów czy skóry głowy nie wspominając. W efekcie latem włosy są przesuszone, pozbawione blasku i osłabione. Wakacyjne zaniedbania skutkują ich wypadaniem jeszcze długo po zakończeniu urlopu. Jednak wcale nie musi tak być.
Z artykułu dowiecie się:
- jakie zagrożenia czyhają na włosy latem,
- jak wzmacniać je od środka i od zewnątrz,
- jakie fryzury wybierać, by dodatkowo nie osłabiać włosów.
Co grozi włosom latem?
Wysokie temperatury, kąpiele w basenie lub wodzie, opalanie – to co nam kojarzy się z udanym urlopem, niekoniecznie jest dobre dla naszych włosów. Okres wakacyjny to dla nich trudny czas, gdyż są narażone na wiele szkodliwych czynników.
Jak słońce działa na włosy?
Kochamy słońce, bo dodaje nam energii, umożliwia produkcję witaminy D i poprawia nastrój. Warto jednak pamiętać, że słońce to przede wszystkim promieniowanie ultrafioletowe, które jest szkodliwe nie tylko dla skóry, ale również dla włosów. Powoduje ono otwieranie się łusek włosa, uszkadzając jego strukturę. Włosy stają się suche, łamliwe i tracą sprężystość. Intensywne słońce prowadzi również do osłabienia skóry głowy i cebulek włosów, co skutkuje ich nadmiernym wypadaniem. Słońce wpływa również na płowienie koloru włosów, prowadząc do uszkodzeń niektórych aminokwasów. Przy czym najbardziej narażone na uszkodzenia są włosy jasne, o wysokiej porowatości.
Słona i/lub chlorowana woda
Kąpiele w basenie, morzu czy jeziorze to obowiązkowy element wakacyjnego wypoczynku. Ale znów to, co dla nas jest bardzo przyjemne, włosom mocno szkodzi. Słona woda morska pozbawia je ich naturalnej wilgoci. Sól ma bowiem właściwości higroskopijne czyli wiążące wodę. Po kąpielach w morzu włosy mogą stać się sztywne, mocno przesuszone i bardzo podatne na łamanie. Chlor z kolei pozbawia skórę głowy ochronnego biofilmu i wypłukuje naturalne olejki z włosów. Reagując z barwnikiem – melaniną, powoduje utratę blasku i płowienie koloru. Po kąpieli w chlorowanym basenie włosy stają się szorstkie i matowe. Zaczynają się łamać i wypadać, a końcówki rozdwajać.
Letnie upięcia
Latem chętnie upinamy włosy wysoko, wiążąc je w ciasne kucyki czy koki. Takie szybkie i proste fryzury są bardzo wygodne i idealnie sprawdzają się podczas letnich aktywności. Warto jednak wiedzieć, że niewłaściwe upięcia i nieodpowiednie gadżety do włosów również mogą przyczyniać się do ich osłabienia. Samo wiązanie czy upinanie włosów nie niszczy ich. Warto jednak unikać bardzo ściśniętych i mocny splotów. Osłabiają one mieszki włosowe i cebulki i mogą przyczyniać się do wypadania włosów. Warto wybierać miękkie opaski, frotki czy gumki sprężynki, natomiast unikać gumek z metalowymi elementami, tzw. gumek recepturek czy ostrych metalowych spinek.
Jak dbać o włosy latem?
Jeśli zależy Ci na tym, by utrzymać włosy w dobrej kondycji nie tylko latem, a także przez cały rok postaraj się wdrożyć tych kilka prostych kroków.
Nakrycie głowy – Twój letni must have
Kapelusz, czapka z daszkiem czy stylowa chustka nie tylko będą fajnym elementem letniej stylizacji, ale przede wszystkim ochronią włosy przed słońcem. Warto mieć je ze sobą podczas dłuższych wycieczek, pobytu na plaży czy nawet kąpieli w wodzie. To najprostszy sposób by zapobiec docieraniu promieniowania ultrafioletowego do włosów, ich blaknięcia i niszczenia.
Preparaty z filtrami UV
Tak jak stosujesz krem z filtrem na ciało czy twarz, tak samo przed wyjściem na słońce warto zastosować preparat z filtrem do włosów. Najczęściej mają one postać mgiełki, którą można aplikować dowolną ilość razy, zapewniając włosom skuteczną ochronę, wtedy gdy np. nie mamy na sobie nakrycia głowy.
Peeling na skórę głowy
To najprostszy sposób by oczyścić skórę głowy i usunąć resztki kosmetyków i preparatów do stylizacji. Regularnie wykonywany peeling (1-2 razy w tygodniu) usunie martwy naskórek i pobudzi krążenie. Dodatkowo zmniejsza ryzyko zapychania mieszków włosowych, które sprzyja wypadaniu włosów. Dzięki temu skóra lepiej przyjmie nałożone potem substancje pielęgnacyjne.
3 pomysły na domowy peeling do skóry głowy
Peeling kawowy:
Do jego przygotowania wystarczy dobry szampon do włosów i 3 łyżki fusów z kawy. Składniki mieszamy ze sobą do połączenia, a następnie nakładamy na skórę głowy, wykonując kilkuminutowy masaż. Peeling dokładnie spłukujemy i myjemy włosy szamponem. Zawarta w kawie kofeina działa pobudzająco na cebulki włosów, stymulując ich wzrost.
Peeling cukrowy
Równie prosty w przygotowaniu – dobrej jakości szampon mieszamy z 3 łyżkami cukru – do wyboru grubo lub drobnoziarnistego. Można dodać kilka kropel soku z cytryny, który działa przeciwłupieżowo i redukuje swędzenie skóry głowy. Po kilkuminutowym masażu spłukujemy włosy i myjemy szamponem.
Peeling z sodą oczyszczoną
Idealny dla włosów przetłuszczających się. Daje efekt podobny do mikrodermabrazji. Delikatny szampon do włosów należy wymieszać z dwoma łyżkami sody oczyszczonej i wmasować w skórę głowy. Następnie dokładnie spłukać i umyć włosy.
Dobry szampon do włosów
Oprócz peelingu, kluczowy dla stanu włosów jest odpowiedni szampon. To bardzo ważne by wybierać preparat z naprawdę dobrym składem. Zwłaszcza, że latem myjemy włosy znacznie częściej, tym bardziej warto zwrócić uwagę na to, co nakładamy na włosy. Najlepszym wyborem będą naturalne szampony do włosów, bez SLS-ów. Działają one intensywnie, niszcząc naturalną barierę skóry głowy. Alternatywą mogą być inne substancje, naturalnego pochodzenia, które działają delikatniej, przynosząc oczekiwane rezultaty jak np.
Diosmina – działa na naczynia krwionośne i mieszki włosowe, zwiększając przepływ krwi, umożliwiając wnikanie substancji aktywnych w głąb włosa,
Hesperydyna – zapobiega wypadaniu włosów,
Kwas hialuronowy – nawilża skórę głowy, wzmacnia włosy, wypełniając uszkodzenia,
Kofeina – stymuluje procesy metabolizmu skóry głowy, redukuje wypadanie włosów,
Olej jojoba i arganowy – wzmacniają włosy, nadają im sprężystości, zwłaszcza latem stosowanie szamponów z olejkami może przynieść dużo korzyści.
Te wszystkie naturalne składniki znajdziecie w szamponie z diosminą i hesperydyną, który dostępny jest w naszym sklepie. Dodatkowo w składzie znalazły się witaminy z grupy B, które wzmacniaj włosy od środka i kwas mlekowy – ułatwiający rozczesywanie.
Już po kilku zastosowaniach szamponu widać wyraźną poprawę kondycji włosów. Można stosować go codziennie, ponieważ ma lekki, naturalny skład, nieobciążający włosów. Warto mieć go w swojej kosmetyczne jako jeden z elementów letniej pielęgnacji włosów.
Jak wzmocnić włosy od środka?
Jeśli zależy Ci na mocnych włosach, odpornych na różne zagrożenia musisz dać im solidne wsparcie od środka.
Co jeść by mieć zdrowe włosy?
Nawet najdroższe kosmetyki czy preparaty do pielęgnacji nie zadziałają, jeśli nie dostarczysz im niezbędnych witamin i minerałów w diecie. Nie powinno w niej zabraknąć pełnowartościowego białka. Jest ono zbudowane z małych cząstek, zwanych aminokowasami, które są budulcem dla keratyny – substancji niezwykle istotnej dla włosów. Źródłem białka będą przede wszystkim nabiał, mięso i ryby, a także chude kefiry i jogurty. W diecie dla włosów powinny się również znaleźć produkty pełnoziarniste (chleby, makarony, kasze, otręby), dostarczające energii niezbędnej do podziału komórkowego, a tym samym wzrostu włosów.
Orzechy i nasiona to źródło biotyny i witaminy B, które odżywiają mieszki włosowe. Pamiętaj również o tym by jak najczęściej sięgać po sezonowe warzywa i owoce i pić co najmniej 2,5 litra wody dziennie.
Esencja Piękna z kolagenem – nie tylko na skórę, ale również na włosy
To suplement w postaci kapsułek, który oprócz łatwo przyswajalnego kolagenu zawiera biotynę, cynk, selen, krzemionkę oraz Witaminę C. Cynk to pierwiastek niezbędny do utrzymania prawidłowej kondycji włosów, ale również paznokci. Zawarta w Esencji Piękna z kolagenem witamina C zadziała dodatkowo antyoksydacyjnie, chroniąc skórę i włosy przed wolnymi rodnikami. Polecamy stosować przez cały rok, nie tylko w okresie letnim.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.